Wellness
Pool

Velkommen til Hotel le Vancouver, det perfekte sted for familier, der vil nyde Plagne Soleils charme!

Hotellet ligger lige ved foden af Dou de Praz-pisten i det skønne Plagne Soleil. Med kun 50 meters gang til den nærmeste skilift og direkte adgang til pisten, er det et drømmeudgangspunkt for din skiferie!

Udover den fantastiske beliggenhed tæt på skiløbet, er Hotel le Vancouver også kun 2 minutters gang fra hyggelige barer og restauranter. Så du kan nemt udforske byens lokale liv og nyde de lækre madoplevelser sammen.

Hotel le Vancouver er en perfekt blanding af moderne komfort og den hyggelige alpecharme. Med træ- og stenindretning skaber de den helt rigtige atmosfære, særligt med den hyggelige pejs i loungeområdet. Her kan du slappe af, spille et spil og nyde hinandens selskab efter en sjov dag på ski!

Hyggelige værelser med god udsigt

I hotellets hyggelige værelser på Hotel Vancouver kan du nyde en moderne indretning med en skøn alpestemning og en fantastisk udsigt over bjergene og pisterne. Efter en dag fyldt med skiløb kan du slappe af og lade batterierne op til endnu en dag på pisten direkte fra dit værelse.

Halvpension på din skiferie

Og når sulten melder sig, behøver du ikke bekymre dig! Hotel le Vancouver tilbyder halvpension som en del af dit ophold. Start dagen med en lækker morgenmadsbuffet, der giver dig energi til masser af skiløb. Til aftensmaden kan du forkæle dig selv med en fantastisk tre-retters lokal menu. Prøv de lokale delikatesser som raclette og friske salater, og lad dig friste af det brede udvalg af vine.

Efter maden kan du slappe af i baren med masser af hygge, spille et spil samt nyde en forfriskende drink eller sodavand sammen. Der er også mulighed for at spille billard i loungen eller nyde roen foran pejsen med en god bog i hånden.

Wellness

Når skiløbet er overstået for dagen, er det tid til ren afslapning i den skønne wellnessafdeling! Dyk ned i den opvarmede swimmingpool, slap af i saunaen eller dampbadet. Det er den perfekte måde at lade batterierne op til endnu en sjov dag på ski!

El-bil

Ankommer du i elbil, er der mulighed for at lade bilen i byen. Der ligger en ladestation i Plagne 1800. Spørg guiderne, når de ringer ugen før afrejse, for mere information.

Turistskat opkræves på destinationen

Turistskatten skal betales direkte til hotellet - enten kontant eller med kreditkort, og er ikke inkluderet i rejsens pris, da vi ikke må og kan håndtere økonomi mellem regering og gæst. Turistskat pr. person pr. nat varierer. Afgiftens størrelse er på baggrund af den officielle hotelklassificering og destination. Børn er undtaget fra at betale turistskat– alder varierer fra land/destination og til hotel. Læs mere her.
Afstande
Piste
0m
Skibus
0m
Centrum
200m
Skiudlejning
200m
Shopping
200m
Lift
300m
Desværre er der ingen ledige værelser tilbage i denne sæson. Find andre hoteller i La Plagne på knappen herunder.

Book skiferien til vinteren 25/26 og få 1.000 kr. i rabat!

Anvend koden DANSKI1000, når du booker din næste skiferie og få 1.000 kr. i rabat. Gælder alle rejser på Danskis hjemmeside undtagen specialture. 

Husk, at du ovenikøbet har fri afbestilling indtil 1. september 2025. 

Fakta
Værelset / Lejligheden
  • WiFi i værelse
  • TV
  • Badekar eller bruser
Mad og drikke
  • Halvpension
  • Restaurant
  • Bar
Faciliteter
  • Reception
  • Restaurant
  • SwimmingPool
  • Wellness
  • Skirum
  • Lounge
  • Sauna
  • Jacuzzi
  • Dampbad
  • Pool
La PlagneVores lejligheder og hoteller i La Plagne
Filtrér listen

Værelsesbeskrivelser

Dobbeltværelse Standard

Værelse til 2 personer på ca. 20m2 med dobbeltseng, (2x enkeltsenge på request). Derudover et badeværelse med enten brus eller badekar og toilet. Værelset har desuden en fransk altan, altså kan 2 døre på værelset åbnes til det fri, men med et hegn foran. Altså ikke en reel balkon.

Dobbeltværelse Superior

Værelse til 2 personer på ca. 20m2 med 2 enkeltsenge, der kan skubbes sammen til en dobbeltseng (reel dobbeltseng på request). Derudover et badeværelse med enten brus eller badekar og toilet. Værelset har desuden en balkon.

Familieværelse

Værelse på ca. til 2 voksne og 2 børn på max 17 år. Værelset har en dobbeltseng (140x200) og en køjeseng (ca. 80x190). Derudover et badeværelse med badekar og separat toilet. Værelset har desuden en balkon.

Facts om La Plagne

Samlet pister
0
km
Byens højde
0
m
Højeste skiløb
0
m
Pister
Blå pister
225 km
Røde pister
145 km
Sorte pister
55 km
Off-piste
La Plagne
Antal lifte
134
Liftkapacitet
220.000 per/t
Længste nedfart
8 km
Fun park
Skiløb
Børn
Begyndere
Øvede
Eksperter
Off-piste
Snowboard
Byen
Charme
Shopping
Afterski
Spisesteder
Pistekort i La Plagne
La Plagne Pistekort
La Plagne Pistekort